Substitute for Raised H.B. No. 6525
Session Year 2011
 


AN ACT CONCERNING THE CONTINUANCE OF THE MAJORITY LEADERS' JOB GROWTH ROUNDTABLE.

To implement recommendations of the Majority Leaders' Job Growth Roundtable.

Introduced by:
Commerce Committee

 New today  2-4 days old  5 days & older

*NOTE: Add to My Bills and Add Notes are cookie-based functions. If device cookies are cleaned, this information will be lost.

*NOTE: Add to My Bills and Add Notes are cookie-based functions. Browser must accept cookies from cga.ct.gov to function. If browser cookies are cleaned, bills will be lost.

Bill History

 Date Action Taken
 7/8/2011Signed by the Governor
 6/24/2011Transmitted to the Secretary of State
 6/21/2011(LCO)Public Act 11-140
 6/7/2011On Consent Calendar / In Concurrence
 6/7/2011Senate Passed as Amended by House Amendment Schedule A
 6/7/2011Senate Adopted House Amendment Schedule A
 6/3/2011(LCO)File Number 891
 6/3/2011Senate Calendar Number 638
 6/3/2011Favorable Report, Tabled for the Calendar, Senate
 6/2/2011Immediate Transmittal to the Senate
 6/2/2011House Passed as Amended by House Amendment Schedule A
 6/2/2011House Adopted House Amendment Schedule A 8106
 5/24/2011Tabled for the Calendar, House
 5/24/2011No New File by Committee on Appropriations
 5/24/2011(LCO)Reported Out of Legislative Commissioners' Office
 5/24/2011(LCO)Filed with Legislative Commissioners' Office
 5/23/2011(APP)Joint Favorable
 5/20/2011Referred by House to Committee on Appropriations
 4/7/2011(LCO)File Number 467
 4/7/2011House Calendar Number 292
 4/7/2011Favorable Report, Tabled for the Calendar, House
 4/7/2011(LCO)Reported Out of Legislative Commissioners' Office
 4/1/2011(LCO)Referred to Office of Legislative Research and Office of Fiscal Analysis 04/06/11 5:00 PM
 3/22/2011(LCO)Filed with Legislative Commissioners' Office
 3/22/2011(CE)Joint Favorable Substitute
 3/4/2011Public Hearing 03/08
 3/3/2011Referred to Joint Committee on Commerce

Co-sponsors of HB-6525

Rep. Bruce Zalaski, 81st Dist.
Rep. Jeffrey J. Berger, 73rd Dist.
Rep. Mae M. Flexer, 44th Dist.
Rep. Linda M. Gentile, 104th Dist.
Rep. James M. Crawford, 35th Dist.
Rep. Elissa T. Wright, 41st Dist.
Rep. Mike Alberts, 50th Dist.
Rep. Whit Betts, 78th Dist.
Rep. Bill Simanski, 62nd Dist.
Rep. Tom Reynolds, 42nd Dist.
Rep. Noreen S. Kokoruda, 101st Dist.
Rep. Kelvin Roldan, 4th Dist.
Rep. Christopher D. Coutu, 47th Dist.
Rep. Gregory Haddad, 54th Dist.
Rep. Jonathan Steinberg, 136th Dist.
Rep. Emil Altobello, 82nd Dist.
Rep. James Albis, 99th Dist.
Rep. William Aman, 14th Dist.
Rep. Livvy R. Floren, 149th Dist.
Rep. Lile R. Gibbons, 150th Dist.
Rep. Linda A. Orange, 48th Dist.
Rep. Steven T. Mikutel, 45th Dist.
Rep. Auden Grogins, 129th Dist.
Rep. Marilyn Giuliano, 23rd Dist.
Rep. Christopher Lyddy, 106th Dist.
Rep. Bob Godfrey, 110th Dist.
Rep. Paul Davis, 117th Dist.
Rep. Daniel S. Rovero, 51st Dist.
Rep. Terrie Wood, 141st Dist.
Rep. Christie M. Carpino, 32nd Dist.
Rep. Mary G. Fritz, 90th Dist.
Rep. Leonard C. Greene, 105th Dist.
Rep. Anthony J. D'Amelio, 71st Dist.
Rep. Christopher Davis, 57th Dist.
Rep. Elaine C. O'Brien, 61st Dist.
Rep. Elizabeth A. Boukus, 22nd Dist.
Rep. Janice R. Giegler, 138th Dist.
Rep. David A. Baram, 15th Dist.
Rep. Lawrence G. Miller, 122nd Dist.
Rep. Fred Camillo, 151st Dist.
Rep. Larry B. Butler, 72nd Dist.
Rep. Roland J. Lemar, 96th Dist.
Rep. Bruce V. Morris, 140th Dist.
Rep. William Tong, 147th Dist.
Rep. Russell A. Morin, 28th Dist.
Rep. Andres Ayala, 128th Dist.
Rep. Prasad Srinivasan, 31st Dist.
Rep. Daniel J. Fox, 148th Dist.
Rep. David W. Kiner, 59th Dist.
Sen. Paul R. Doyle, 9th Dist.
Rep. Penny Bacchiochi, 52nd Dist.
Sen. Beth Bye, 5th Dist.
Sen. Bob Duff, 25th Dist.
Sen. Martin M. Looney, 11th Dist.
Sen. Anthony J. Musto, 22nd Dist.
Sen. Edwin A. Gomes, 23rd Dist.
Sen. Gayle S. Slossberg, 14th Dist.
Rep. Gerald M. Fox, 146th Dist.
Rep. Tony Hwang, 134th Dist.
Sen. Eric D. Coleman, 2nd Dist.
Rep. Joe Aresimowicz, 30th Dist.

NOTE: Please direct all inquiries regarding the status of bills to the Office of the House Clerk and/or Senate Clerks' Office.