Substitute for Raised H.B. No. 5650
Session Year 2008
 


AN ACT CONCERNING CHILD PRODUCT SAFETY.

To establish standards governing the maximum allowable amount of lead in children's products.

Introduced by:
Committee on Children

 New today  2-4 days old  5 days & older

*NOTE: Add to My Bills and Add Notes are cookie-based functions. If device cookies are cleaned, this information will be lost.

*NOTE: Add to My Bills and Add Notes are cookie-based functions. Browser must accept cookies from cga.ct.gov to function. If browser cookies are cleaned, bills will be lost.

Co-sponsors for Amendment LCO:

Bill History

 Date Action Taken
 6/2/2008Signed by the Governor
 5/19/2008Transmitted to the Secretary of State
 5/15/2008(LCO)Public Act 08-106
 5/6/2008On Consent Calendar / In Concurrence
 5/6/2008Senate Passed as Amended by House Amendment Schedule A
 5/6/2008Senate Adopted House Amendment Schedule A
 5/1/2008(LCO)File Number 765
 5/1/2008Senate Calendar Number 516
 5/1/2008Favorable Report, Tabled for the Calendar, Senate
 4/29/2008House Passed as Amended by House Amendment Schedule A
 4/29/2008House Adopted House Amendment Schedule A 5203
 4/22/2008Tabled for the Calendar, House
 4/22/2008No New File by Committee on Judiciary
 4/22/2008(LCO)Reported Out of Legislative Commissioners' Office
 4/21/2008(LCO)Filed with Legislative Commissioners' Office
 4/21/2008(JUD)Joint Favorable
 4/16/2008Referred by House to Committee on Judiciary
 4/14/2008Tabled for the Calendar, House
 4/14/2008No New File by Committee on Appropriations
 4/14/2008(LCO)Reported Out of Legislative Commissioners' Office
 4/14/2008(LCO)Filed with Legislative Commissioners' Office
 4/11/2008(APP)Joint Favorable
 4/3/2008Referred by House to Committee on Appropriations
 3/27/2008(LCO)File Number 238
 3/27/2008House Calendar Number 142
 3/27/2008Favorable Report, Tabled for the Calendar, House
 3/27/2008(LCO)Reported Out of Legislative Commissioners' Office
 3/20/2008(LCO)Referred to Office of Legislative Research and Office of Fiscal Analysis 03/26/08 5:00 PM
 3/11/2008(GL)Joint Favorable
 3/11/2008(LCO)Filed with Legislative Commissioners' Office
 3/10/2008Favorable Change of Reference, Senate to Committee on General Law
 3/7/2008Favorable Change of Reference, House to Committee on General Law
 3/7/2008(LCO)Reported Out of Legislative Commissioners' Office
 3/6/2008(KID)Joint Favorable Substitute Change of Reference General Law
 3/6/2008(LCO)Filed with Legislative Commissioners' Office
 2/29/2008Public Hearing 03/04
 2/22/2008Referred to Joint Committee on Children

Co-sponsors of HB-5650

Sen. John A. Kissel, 7th Dist.
Rep. James A. Amann, 118th Dist.
Rep. Frank N. Nicastro, 79th Dist.
Rep. Mary M. Mushinsky, 85th Dist.
Rep. Linda M. Gentile, 104th Dist.
Rep. Joan A. Lewis, 8th Dist.
Rep. John H. Frey, 111th Dist.
Rep. David McCluskey, 20th Dist.
Rep. Walter M. Pawelkiewicz, 49th Dist.
Rep. Elissa T. Wright, 41st Dist.
Rep. Jack F. Hennessy, 127th Dist.
Rep. Elizabeth B. Ritter, 38th Dist.
Rep. Patricia M. Widlitz, 98th Dist.
Rep. Sandy H. Nafis, 27th Dist.
Rep. Claire L. Janowski, 56th Dist.
Rep. Bruce Zalaski, 81st Dist.
Rep. Thomas J. Drew, 132nd Dist.
Rep. Peter A. Tercyak, 26th Dist.
Rep. Marie Lopez Kirkley-Bey, 5th Dist.
Rep. Minnie Gonzalez, 3rd Dist.
Rep. Carlo Leone, 148th Dist.
Rep. Gail K. Hamm, 34th Dist.
Rep. Ron Burns, 77th Dist.
Rep. Larry B. Butler, 72nd Dist.
Rep. Felipe Reinoso, 130th Dist.
Rep. Catherine F. Abercrombie, 83rd Dist.
Rep. Richard Roy, 119th Dist.
Rep. Louis P. Esposito, 116th Dist.
Rep. Elizabeth A. Boukus, 22nd Dist.
Rep. Faith McMahon, 15th Dist.
Sen. Mary Ann Handley, 4th Dist.
Sen. Robert J. Kane, 32nd Dist.
Sen. Joseph J. Crisco, 17th Dist.
Sen. Toni Nathaniel Harp, 10th Dist.
Sen. Edwin A. Gomes, 23rd Dist.
Rep. Kelvin Roldan, 4th Dist.
Sen. Andrew M. Maynard, 18th Dist.
Sen. Andrea L. Stillman, 20th Dist.
Sen. Thomas A. Colapietro, 31st Dist.
Sen. Edward Meyer, 12th Dist.
Sen. Andrew J. McDonald, 27th Dist.
Sen. Bob Duff, 25th Dist.

NOTE: Please direct all inquiries regarding the status of bills to the Office of the House Clerk and/or Senate Clerks' Office.