OLR Research Report


December 9, 2002

 

2002-R-0912

LEGISLATORS SERVING DIFFERENT DISTRICTS

By: Mary M. Janicki, Assistant Director

Tangy Stroman, Legislative Secretary

Name

Town

Term

District

Curtis D. Andrews, Jr.

Hamden

1991

1993

88

87

John W. Fonfara

Hartford

1991

1993

4

6

Alex A. Knopp

Norwalk

1991

1993

139

137

Name

Town

Term

District

Arthur A. Brouillet

Hartford

1981

1983

2

3

Abraham L. Giles

Hartford

1981

1983

4

6

Anthony R. Innacell

Bridgeport

1981

1983

128

127

Felix J. Karsky

Hartford

1981

1983

1

4

Carrie S. Perry

Hartford

1981

1983

8

7

Thomas D. Ritter

Hartford

1981

1983

6

2

Vincent A. Roberti

Bridgeport

1981

1983

126

128

Name

Town

Term

District

Carl R. Ajello

Ansonia

1971

1973

118

104

Robert A. Argazzi

Kensington

1971

1973

25

30

Bernard P. Auger

Putnam

1971

1973

55

51

Bernard L. Avcollie

Naugatuck

1971

1973

94

70

Dominic J. Badolato

New Britain

1971

1973

30

23

Ronald E. Bard

Norwalk

1971

1973

145

138

Audrey P. Beck

Storrs

1971

1973

50

54

James F. Bingham

Stamford

1971

1973

157

147

Morton J. Blumenthal

Danielson

1971

1973

56

50

Addo E. Bonetti

Torrington

1971

1973

175

65

Herbert V. Camp, Jr.

Ridgefield

1971

1973

163

111

Robert J. Carragher

Hartford

1971

1973

2

5

Francis W. Ciampi

Waterbury

1971

1973

89

76

Ruth H. Clark

Branford

1971

1973

101

102

James J. Clynes

Southington

1971

1973

27

81

Joseph S. Coatsworth

Cromwell

1971

1973

76

32

Morris N. Cohen

Bloomfield

1971

1973

41

17

Francis J. Collins

Brookfield Center

1971

1973

165

107

Michael R. Colucci

Waterbury

1971

1973

88

71

Name

Town

Term

District

James S. Connery

Shelton

1971

1973

123

113

Virginia M. Connolly

Simsbury

1971

1973

39

16

Albert W. Cretella, Jr.

North Haven

1971

1973

99

87

Howard E. Crouch

Stonington

1971

1973

64

43

Sarah Frances Curtis

Newton

1971

1973

164

106

Richard A. Dice

Cheshire

1971

1973

83

89

John D'Onofrio

Bridgeport

1971

1973

137

127

Thomas H. Dooley

Vernon

1971

1973

47

56

Raymond J. Dzialo

Middletown

1971

1973

74

33

Richard B. Edwards

Stamford

1971

1973

155

146

Donald F. Esposito

Danbury

1971

1973

168

110

John A. Fabrizio

Norwalk

1971

1973

147

140

Leo H. Flynn

Taftville

1971

1973

61

47

Abijah U. Fox

Greenwich

1971

1973

152

149

Gennaro W. Frate

Darien

1971

1973

150

141

Donald S. Genovesi

Manchester

1971

1973

18

12

Eliose B. Green

Southbury

1971

1973

93

69

Joseph Gregorzek

New Britain

1971

1973

28

24

Mary Griswold

New Haven

1971

1973

109

98

John G. Groppo

Winsted

1971

1973

176

63

George W. Hannon, Jr.

East Hartford

1971

1973

16

10

Name

Town

Term

District

Astrid T. Hanzalek

Suffield

1971

1973

40

61

Harold G. Harlow

Litchfield

1971

1973

172

66

James T. Healey

Waterbury

1971

1973

87

72

Leon F. Hermanowski

New Britain

1971

1973

31

26

Earl T. Holdsworth

Trumbull

1971

1973

125

123

George A. Johnson, Jr.

Monroe

1971

1973

124

112

Thomas M. Kablik

Wethersfield

1971

1973

22

29

Edgar A. King

Farmington

1971

1973

37

21

Howard M. Klebanoff

Hartford

1971

1973

9

8

Paul A. LaRosa

Hartford

1971

1973

4

3

Samuel Liskov

Bridgeport

1971

1973

135

131

Peter F. Locke, Jr.

Stafford Springs

1971

1973

49

52

Francis J. Mahoney

Manchester

1971

1973

19

13

John G. Matthews

New Canaan

1971

1973

161

143

John D. McHugh

Orange

1971

1973

117

114

Dorothy R. Miller

Bolton

1971

1973

51

55

Bruce L. Morris

New Haven

1971

1973

111

94

Julius D. Morris

New Britain

1971

1973

32

25

Elmer A. Mortensen

Newington

1971

1973

24

27

Nicholas M. Motto

Hartford

1971

1973

3

2

David H. Neiditz

West Hartford

1971

1973

12

18

Name

Town

Term

District

Alan H. Nevas

Westport

1971

1973

144

136

Howard A. Newman

Norwalk

1971

1973

146

137

Ernest L. Nickols

Bridgeport

1971

1973

138

130

Thomas W. O'Dea

New Haven

1971

1973

105

96

William A. O'Neill

East Hampton

1971

1973

52

34

James J. Palmieri

Waterbury

1971

1973

90

74

Marilyn Pearson

Stratford

1971

1973

128

121

Joseph M. Pugliese

Plainville

1971

1973

33

22

William R. Ratchford

Danbury

1971

1973

167

109

Rufus C. Rose

Waterford

1971

1973

69

38

William A. Scully, Jr.

Waterbury

1971

1973

91

75

Sidney M. Sherer

Stamford

1971

1973

159

144

William J. Smyth

Stratford

1971

1973

129

120

Gerald F. Stevens

Milford

1971

1973

122

119

Irving J. Stolberg

New Haven

1971

1973

112

93

David J. Sullivan, Jr.

Bridgeport

1971

1973

130

124

Thomas F. Sweeney

Norwich

1971

1973

60

46

Jean T. Thornton

Glastonbury

1971

1973

21

31

John J. Tiffany, II

Lyme

1971

1973

70

36

Victor Tudan

Windsor

1971

1973

42

15

Gordon M. Vaill

Goshen

1971

1973

173

64

Name

Town

Term

District

Rosario T. Vella

Enfield

1971

1973

44

59

Robert J. Vicino

Bristol

1971

1973

34

78

Albert R. Webber

New Haven

1971

1973

113

92

Harry W. Wenz

Fairfield

1971

1973

141

134

Richard C. Willard

East Hartford

1971

1973

15

11

Muriel T. Yacavone

East Hartford

1971

1973

17

9