Connecticut General Assembly

2005 Legislative Guide

 

COMMITTEE ASSIGNMENTS

| AGING | APPROPRIATIONS | BANKS | SELECT COMMITTEE ON CHILDREN | COMMERCE | EDUCATION | ENERGY AND TECHNOLOGY | ENVIRONMENT |
| EXECUTIVE AND LEGISLATIVE NOMINATIONS | FINANCE, REVENUE AND BONDING | GENERAL LAW | GOVERNMENT ADMINISTRATION AND ELECTIONS |
 
| HIGHER EDUCATION AND EMPLOYMENT ADVANCEMENT
| SELECT COMMITTEE ON HOUSING | HUMAN SERVICES | INSURANCE AND REAL ESTATE |
| INTERNSHIP | JUDICIARY | LABOR AND PUBLIC EMPLOYEES | LEGISLATIVE MANAGEMENT | PLANNING AND DEVELOPMENT |
PROGRAM REVIEW AND INVESTIGATIONS | PUBLIC HEALTH | PUBLIC SAFETY | REGULATION REVIEW | TRANSPORTATION
SELECT COMMITTEE ON VETERANS’ AFFAIRS |

SELECT COMMITTEE ON AGING

SENATORS HARRIS, (Chair), 5th District; PRAGUE, (Vice Chair), 19th.

SENATOR KISSEL, (Ranking Member), 7th District

REPRESENTATIVES FELTMAN, (Chair), 6th District; WILBER, (Vice Chair), 63rd; ALDARONDO, 75th; TALLARITA, 58th; VILLANO, 91st; ZALASKI, 81st.

REPRESENTATIVES ADINOLFI, (Ranking Member), 103rd District; FLOREN, 149th; HAMZY, 78th’ NOUJAIM, 74th.

Clerk: Gloria D. McKenna
LCO Attorney: William F. O’Shea
OLR Researchers: Helga Niesz and Robin Cohen

Room 011, Capitol
860-240-0090
Top

APPROPRIATIONS

SENATORS HARP, (Chair), 10th District; HARTLEY, (Vice Chair), 15th; DUFF, 25th; HANDLEY, 4th; HARRIS, 5th; MURPHY, 16th; PRAGUE, 19th; SLOSSBERG, 14th.

SENATORS CAPPIELLO, (Ranking Member) 24th District, COOK, 18th; FASANO, 34th; FREEDMAN, 26th.

REPRESENTATIVES MERRILL, (Chair), 54th District; TERCYAK, (Vice Chair), 26th; BACKER, 121st; CANDELARIA, 95th; CARDIN, 53rd; FELTMAN, 6th; FLEISCHMANN, 18th; GERAGOSIAN, 25th; GONZALEZ, 3rd; HAMM, 34th; HEINRICH, 101st; HEWETT, 39th; JUTILA, 37th; KIRKLEY-BEY, 5th; LEWIS, 8th; MALONE, 47th; MARTINEZ, 128th; MCCRORY, 7th; MICHELE, 77th; O’CONNOR, 35th; ORANGE, 48th; REYNOLDS, 42nd; RITTER, 38th; ROY, 119th; RYAN, 139th; TRUGLIA, 145th; WALKER, 93rd; WALLACE, 109th; WILLIS, 64th.

REPRESENTATIVES O’NEILL, (Ranking Member), 69th District; ADINOLFI, 103rd; AMAN, 14th; BOUCHER, 143rd; CAFERO, 142nd; CHAPIN, 67th; D'AMELIO, 71st; FAHRBACH, 61st; FLOREN, 149th; GOOGINS, 31st; STONE, 134th; STRIPP, 135th; TYMNIAK, 133rd; WASSERMAN, 106th.

Senior Committee Administrator:  Susan A. Keane
LCO Attorney: Sally M. Martin

Room 2700, LOB
860-240-0390

Top

BANKS

SENATORS FINCH, (Chair), 22nd District; CRISCO, (Vice Chair), 17th.

SENATOR DELUCA, (Ranking Member), 32nd District.

REPRESENTATIVES DOYLE, (Chair), 28th District; BARRY, (Vice Chair), 12th; GRAZIANI, 57th; GUERRERA, 29th; MAZUREK, 80th; MCCRORY, 7th; MCMAHON, 15th; MOUKAWSHER, 40th; SERRA, 33rd; WIDLITZ, 98th.

REPRESENTATIVES TYMNIAK, (Ranking Member), 133rd District;  HARKINS, 120th; HEAGNEY, 16th; SCRIBNER, 107th; STRIPP, 135th.

Clerk: Hal Smullen
LCO Attorney: Karen Tichy
OLR Researchers:
Soncia Coleman and Helga Niesz

Room 2400, LOB
860-240-0410

Top

SELECT COMMITTEE ON CHILDREN

SENATORS MEYER, (Chair), 12th District; HARP, (Vice Chair), 10th.

SENATOR HERLIHY, (Ranking Member), 8th District.

REPRESENTATIVES CARDIN, (Chair), 53rd District; MCMAHON, (Vice Chair), 15th; MCCRORY, 7th; MUSHINSKY, 85th; THOMPSON, 13th; TRUGLIA, 145th. 

REPRESENTATIVES RUWET, (Ranking Member), 65th District; CARSON, 108th; FARR, 19th; SHERER, 147th

Clerk: Mark Severance
LCO Attorney: Richard Hanratty
OLR Researcher: Susan Price

Room 011, Capitol
860-240-0370

Top

COMMERCE

SENATORS LEBEAU, (Chair), 3rd District; CRISCO, (Vice Chair), 17th; DUFF, 25th; SLOSSBERG, 14th.

SENATORS COOK, (Ranking Member), 18th District; NICKERSON, 36th.

REPRESENTATIVES BERGER, (Chair), 73rd District; CANDELARIA, (Vice Chair), 95th; ALDARONDO, 75th; ARESIMOWICZ, 30th; BOUKUS, 22nd; DIAMANTIS, 79th District; DOYLE, 28th; DYSON, 94th; GENTILE, 104th; JARMOC, 59th; JOHNSTON, 51st; MALONE, 47th; MIOLI, 136th; PAWELKIEWICZ, 49th; SHARKEY, 88th.

REPRESENTATIVES NOUJAIM (Ranking Member), 74th District; ALBERTS, 50th; FREY, 111th; GIEGLER, 138th; GOOGINS, 31st; STRIPP, 135th; URBAN, 43rd; WILLIAMS, 68th. 

Clerk: Kathy Salemi
LCO Attorney: Attorney: Larry G. J. Shapiro
OLR Researchers: John Rappa and Judith Lohman

Room 110, Capitol
860-240-0380

Top

EDUCATION

SENATORS GAFFEY, (Chair), 13th District; FONFARA, (Vice Chair), 1st; FINCH, 22nd; MCDONALD, 27th.

SENATORS HERLIHY, (Ranking Member), 8th District; GUGLIELMO, 35th.

REPRESENTATIVES FLEISCHMANN, (Chair), 18th District; REINOSO, (Vice Chair), 130th; CARDIN, 53rd; CLEMONS, 124th; DAVIS, 117th; FRITZ, 90th; GENTILE, 104th HAMM, 34th; HEINRICH, 101st; MIKUTEL, 45th; O’BRIEN, 24th; REYNOLDS, 42nd; SHAPIRO, 144th; WALLACE, 109th.

REPRESENTATIVES LABRIOLA, (Ranking Member), 131st District; BOUCHER, 143rd; GIULIANO, 23rd; HEAGNEY, 16th; HOVEY, 112th; KLARIDES, 114th;  WILLIAMS, 68th; WITKOS, 17th.

Clerk: Ryan Rose
LCO Attorney: Angela R. Rehm
OLR Researchers: Judith Lohman and Soncia Coleman

Room 3100, LOB
860-240-0420

Top

ENERGY AND TECHNOLOGY

SENATORS FONFARA, (Chair), 1st District; DUFF, (Vice Chair), 25th.

SENATOR HERLIHY, (Ranking Member), 8th District

REPRESENTATIVES FONTANA, (Chair), 87th District; MEGNA, (Vice Chair), 97th; ALTOBELLO, 82nd; BACKER, 121st; MAZUREK, 80th; NARDELLO, 89th; RITTER, 38th; SAYERS, 60th; TERCYAK, 26th.

REPRESENTATIVES DELGOBBO, (Ranking Member), 70th District; BIELAWA, 2nd; FERRARI, 62nd; MILLER, 122nd; WILLIAMS, 68th.

Clerk: David Larkin
LCO Attorney:
Attorney: David D. Biklen
OLR Researchers: Kevin McCarthy and  John Kasprak

Room 3900, LOB
860-240-0430

Top

ENVIRONMENT

SENATORS STILLMAN, (Chair), 20th District; MEYER, (Vice Chair), 12th; HARRIS, 5th; MURPHY, 16th.

SENATOR MCKINNEY, (Ranking Member), 28th District; COOK, 18th.

REPRESENTATIVES ROY, (Chair), 119th District; MOUKAWSHER, (Vice Chair), 40th; BACKER, 121st; DAVIS, 117th; HENNESSY, 127th; JARMOC, 59th; JUTILA, 37th; MEGNA, 97th; MIOLI, 136th; MUSHINSKY, 85th; O’ROURKE, 32nd; PERONE, 137th; SPALLONE, 36th; WILBER, 63rd; WILLIS, 64th.

REPRESENTATIVES CHAPIN, (Ranking Member), 67th; ALBERTS, 50th; GIULIANO, 23rd; GREENE, 105th; KALINOWSKI, 100th; PISCOPO, 76th; URBAN, 43rd.

Clerk: Clerk: Sue Driscoll
LCO Attorneys: Kristin Gadarowski Cianflone and Richard Hanratty
OLR Researchers: Paul Frisman and Joseph Holstead

Room 3200, LOB
860-240-0440

Top

EXECUTIVE AND LEGISLATIVE NOMINATIONS

SENATORS LOONEY, (Chair), 11th District; WILLIAMS, (Vice Chair), 29th; HARP, 10th; PRAGUE, 19th.

SENATORS RORABACK, (Ranking Member), 30th District;  DELUCA, 32nd.

REPRESENTATIVES JANOWSKI, (Chair), 56th District; GRAZIANI, (Vice Chair) 57th;  DARGAN 115th; DIAMANTIS, 79th; O’ROURKE, 32nd; PANARONI, 102nd.

REPRESENTATIVES HOVEY, (Ranking Member) 112th District; PISCOPO, 76th;  POWERS, 151st;  WARD, 86th.

Clerk: Mike Smith
LCO Attorney:  Sally M. Martin
OLR Researcher: Daniel Duffy

Room 1000, LOB
860-240-0450

Top

FINANCE, REVENUE AND BONDING

SENATORS DAILY, (Chair), 33rd District; FONFARA, (Vice Chair), 1st; DEFRONZO, 6th; FINCH, 22nd; GAFFEY, 13th; LEBEAU, 3rd; MCDONALD, 27th; NEWTON, 23rd.

SENATORS NICKERSON, (Ranking Member), 36th District; GUGLIELMO, 35th; HERLIHY, 8th; RORABACK, 30th.

REPRESENTATIVES STAPLES, (Chair), 96th District; LEONE, (Vice Chair), 148th; ALTOBELLO, 82nd; ARESIMOWICZ, 30th; BARRY 12th; BEAMON, 72nd; BERGER, 73rd; CHRIST, 11th; CLEMONS, 124th; DILLON, 92nd; FELTMAN, 6th; GIANNAROS, 21st; HENNESSY, 127th; KEELEY, 129th; MCCLUSKEY, 20th; MOUKAWSHER, 40th; MUSHINSKY, 85th; O’BRIEN, 24th; PAWELKIEWICZ, 49th; REINOSO, 130th; SHAPIRO, 144th; SHARKEY, 88th; TALLARITA, 58th; VILLANO, 91st; WIDLITZ, 98th; ZALASKI, 81st.

REPRESENTATIVES BELDEN, (Ranking Member), 113th District; CARON, 44th; CARSON, 108th; DELGOBBO, 70th; FERRARI, 62nd; FREY, 111th; GIBBONS, 150th; MINER, 66th; PISCOPO, 76th; RUWET, 65th; SCRIBNER, 107th; WINKLER, 41st.

Senior Committee Administrator:  Mary E. Finnegan
LCO Attorney: Anne Brennan Carroll
OLR Researchers: Judith Lohman, John Rappa, and Kevin McCarthy

Room 3700, LOB 860-240-0460

Top

GENERAL LAW

SENATORS COLAPIETRO, (Chair), 31st District; LEBEAU, (Vice Chair), 3rd; CIOTTO, 9th; STILLMAN, 20th.

SENATORS CAPPIELLO, (Ranking Member), 24th District;  FASANO, 34th.

REPRESENTATIVES STONE, (Chair), 9th District; MAZUREK, (Vice Chair), 80th; ESPOSITO, 116th; JANOWSKI, 56th; JOHNSTON, 51st; NAFIS, 27th; STAPLES, 96th.

REPRESENTATIVES GREENE, (Ranking Member), 105th District; D’AMELIO, 71st; RYAN, 141st; SHERER, 147th.

Clerk: Ken Scott
LCO Attorney: Bradford Towson
OLR Researchers: Daniel Duffy and Paul Frisman 

Room 3500, LOB
860-240-0470

Top

GOVERNMENT ADMINISTRATION AND ELECTIONS

SENATORS DEFRONZO, (Chair), 6th District; MEYER, (Vice Chair), 12th.

SENATOR FREEDMAN, (Ranking Member), 26th District.

REPRESENTATIVES CARUSO, (Chair), 126th District; O”BRIEN, (Vice Chair), 24th; DREW, 132nd; FLEISCHMANN, 18th; GIANNAROS, 21st; LAWLOR, 99th; MANTILLA, 4th; MCCLUSKEY, 20th; NAFIS, 27th; O’ROURKE, 32nd;  SPALLONE, 36th.

REPRESENTATIVES FLOREN, (Ranking Member), 149th District; ALBERTS, 50th; CARON, 44th; FARR, 19th; FERRARI, 62nd; TYMNIAK, 133rd.

Clerk: Shirley Zipadelli
LCO Attorneys: Larry G. J. Shapiro and
Bradford M. Towson
OLR Researchers: Sandra Norman-Eady and Kristin Sullivan

Room 2200, LOB
860-240-0480

Top

HIGHER EDUCATION AND EMPLOYMENT ADVANCEMENT

SENATORS HARTLEY, (Chair), 15th District; GAFFEY, (Vice Chair), 13th.

SENATOR FREEDMAN, (Ranking Member), 26th District.

REPRESENTATIVES WILLIS, (Chair), 64th District; LEWIS, (Vice Chair), 8th; CURREY, 10th; DILLON, 92nd; GIANNAROS, 21st; MANN, 140th; MERRILL, 54th; O’ROURKE, 32nd; NAFIS, 27th; PAWELKIWICZ, 49th; PERONE, 137th; ROY, 119th

REPRESENTATIVES SHERER, (Ranking Member), 147th  District; FARR, 19th; GOOGINS, 31st; HEAGNEY, 16th; NOUJAIM, 74th; RUWET, 65th; SAWYER, 55th.

Clerk: Elizabeth Cenci
LCO Attorney: Angela R. Rehm
OLR Researcher: Saul Spigel

Room 1800, LOB
860-240-0280

Top

SELECT COMMITTEE ON HOUSING

SENATORS DUFF, (Chair), 25th District; MURPHY, (Vice Chair), 16th.

SENATOR MCKINNEY, (Ranking Member), 28th District.

REPRESENTATIVES GREEN, (Chair), 1st District; MANN, (Vice Chair), 140th; DIAMANTIS, 79th; SHARKEY, 88th; THOMPSON, 13th.

REPRESENTATIVES MILLER (Ranking Member), 122nd District; BACCHIOCHI, 52nd; ROWE, 123rd.

Clerk: Fred Stula
LCO Attorney: Sharon L. Brais
OLR Researchers: Joseph Holstead and John Moran

Room 011, Capitol
860-240-0340

Top

HUMAN SERVICES

SENATORS HANDLEY, (Chair), 4th District; COLEMAN, (Vice Chair), 2nd.

SENATOR KISSEL, (Ranking Member), 7th District.

REPRESENTATIVES VILLANO, (Chair), 91st District; MARTINEZ (Vice Chair), 128th; GREEN, 1st; KEELEY, 129th; MANN, 140th; MCMAHON, 15th; THOMPSON, 13th; TRUGLIA, 145th; WALKER, 93rd.

REPRESENTATIVES GIBBONS, (Ranking Member), 150th District; AMAN, 14th; CARON, 44th; CHAPIN, 67th.

Clerk: Art Mongillo
LCO Attorney: William F. O’Shea
OLR Researchers: Robin Cohen and Helga Niesz

Room 2000, LOB
860-240-0490

Top

INSURANCE AND REAL ESTATE

SENATORS CRISCO, (Chair), 17th District; HARTLEY, (Vice Chair), 15th.

SENATOR DELUCA, (Ranking Member), 32nd District

REPRESENTATIVES O’CONNOR, (Chair), 35th District; CLEMONS, (Vice Chair), 124th; ALTOBELLO, 82nd; DARGAN, 115th; FELTMAN, 6th; FONTANA, 87th; GERAGOSIAN, 25th; JOHNSTON, 51st; MEGNA, 97th; STONE, 9th.

REPRESENTATIVES D’AMELIO, (Ranking Member), 71st District; FREY, 111th; HAMZY, 78th; HARKINS, 120th; MINER, 66th.

Clerk: Jessica Rosario
LCO Attorney: Louise M. Nadeau
OLR Researchers: Janet Kaminski and George Coppolo

Room 2800, LOB
860-240-0510

Top

INTERNSHIP

SENATORS HANDLEY, (Chair), 4th District; DAILY, 33rd; COLAPIETRO, 31st.

SENATORS CAPPIELLO, (Ranking Member), 24th District; FREEDMAN, 26th; MCKINNNEY, 28th.

REPRESENTATIVE TALLARITA, 58th.

REPRESENTATIVES BACCHIOCHI, (Chair), 52nd District; FERRARI, 62nd; GIEGLER, 138th.

Director: Arthur Forst 
Arthur.Forst@cga.ct.gov

Room 5150, LOB
860-240-0520

Top

JUDICIARY

SENATORS MCDONALD, (Chair), 27th District; HANDLEY, (Vice Chair), 4th; COLEMAN, 2nd; MEYER, 12th; NEWTON, 23rd.

SENATORS KISSEL, (Ranking Member), 7th District; CAPPIELLO, 24th; RORABACK, 30th.

REPRESENTATIVES LAWLOR, (Chair), 99th District; SPALLONE, (Vice Chair), 36th; BARRY, 12th; BERGER, 73rd; CANDELARIA, 95th; CURREY, 10th; DILLON, 92nd; DOYLE, 28th; DYSON, 94th; FOX, 146th; FRITZ, 90th; GERAGOSIAN, 25th; GODFREY, 110th; GONZALEZ, 3rd; GREEN, 1st; HAMM, 34th; MCMAHON, 15th; MICHELE, 77th; OLSON, 46th; SERRA, 33rd; STAPLES, 96th; STONE, 9th; WALKER, 93rd.

REPRESENTATIVES FARR, (Ranking Member), 19th District; CAFERO, 142nd; GIEGLER, 138th; HAMZY, 78th; HOVEY, 112th; KLARIDES, 114th; LABRIOLA, 131st; O'NEILL, 69th; POWERS, 151st; ROWE, 123rd; WINKLER, 41st. 

Senior Committee Administrator: Diana H. Caliendo
LCO Attorneys: Arthur S. Donovan, Louise M. Nadeau, and Richard D. Taff
OLR Researchers: George Coppolo, Sandra Norman-Eady, Christopher Reinhart and Susan Price

Room 2500, LOB
860-240-0530

Top

LABOR AND PUBLIC EMPLOYEES

SENATORS PRAGUE, (Chair), 19th District; DEFRONZO, (Vice Chair), 6th.

SENATOR GUGLIELMO, (Ranking Member), 35th District.

REPRESENTATIVES RYAN, (Chair), 139th District; ZALASKI, (Vice Chair), 81st; ESPOSITO, 116th; HEWETT, 39th; MANTILLA, 4th; OLSON, 46th; REINOSO, 130th.

REPRESENTATIVES HETHERINGTON (Ranking Member), 125th District; BELDEN, 113th; CAFERO, 142nd.

Clerk: Dean Massey
LCO Attorney: Jo A. Roberts
OLR Researchers: John Moran and Christopher Reinhart

Room 3800, LOB
860-240-0540

Top

LEGISLATIVE MANAGEMENT

SENATORS WILLIAMS (Chair), 29th District; LOONEY, (Vice Chair), 11th; CIOTTO, 9th; COLAPIETRO, 31st; CRISCO, 17th; GAFFEY, 13th; HARTLEY, 15th; NEWTON, 23rd.

SENATORS DELUCA (Ranking Member), 32nd District; FREEDMAN, 26th; GUNTHER, 21st; MCKINNEY, 28th.

REPRESENTATIVES AMANN (Chair), 118th District; DONOVAN (Vice Chair), 84th; ALTOBELLO, 82nd; BEAMON, 72nd; CHRIST, 11th; FRITZ, 90th; GERAGOSIAN, 25th; GODFREY, 110th; KIRKLEY-BEY, 5th; MANTILLA, 4th; MERRILL, 54th; PAWELKIEWICZ, 49th.

REPRESENTATIVES WARD, (Ranking Member), 86th District; BELDEN, 113th; CAFERO, 142nd; FAHRBACH, 61st; POWERS, 151st; SAWYER, 55th.

Clerk: Sandra Forté
LCO Attorney: Marcia B. Goodman 

OLR Researcher: Mary Janicki

Room 5100, LOB
860-240-0100

Top

PLANNING AND DEVELOPMENT

SENATORS COLEMAN, (Chair), 2nd  District; HARRIS, (Vice Chair), 5th.

SENATOR FASANO, (Ranking Member), 34th District.

REPRESENTATIVES WALLACE, (Chair), 109th District; JARMOC, (Vice Chair) 59th; CHRIST, 11th; DREW, 132nd; DYSON, 94th; FOX, 146th; GENTILE. 104th; HENNESSY, 127th; LEWIS, 8th; WILBER, 63rd.

REPRESENTATIVES MINER, (Ranking Member), 66th District; AMAN, 14th; MILLER, 122nd; RYAN, 141st; URBAN, 43rd.

Clerk: Eric Stroker
LCO Attorney: Catherine R. Bernstein
OLR Researchers: Kevin McCarthy and
John Rappa

Room 2100, LOB
860-240-0550

Top

PROGRAM REVIEW AND INVESTIGATIONS

SENATORS CRISCO, (Ranking Member), 17th District; FONFARA, 1st; LEBEAU, 3rd.

SENATORS COOK, (Chair), 18th; FASANO, 34th; GUGLIELMO, 35th

REPRESENTATIVES SHARKEY, (Chair), 88th District; LAWLOR, 99th; NARDELLO, 89th

REPRESENTATIVES WITKOS, (Ranking Member), 17th; CARSON, 108th; HETHERINGTON, 125th.

Clerk: Bonnine Labbadia
LCO Attorney: Contact Marcia B. Goodman

Room 506, Capitol
860-240-0300

Top

PUBLIC HEALTH

SENATOR MURPHY, (Chair), 16th District; SLOSSBERG, (Vice Chair), 14th; COLEMAN, 2nd; STILLMAN, 20th.

SENATORS GUNTHER, (Ranking Member), 21st District; COOK, 18th

REPRESENTATIVES SAYERS, (Chair), 60th District; OLSON, (Vice Chair), 46th; ALDARONDO, 75th; CHRIST, 11th; HEINRICH, 101st; KEELEY, 129th; MALONE, 47th; NARDELLO, 89th; ORANGE, 48th; RITTER, 38th; RYAN, 139th; TERCYAK, 26th; WIDLITZ, 98th.

REPRESENTATIVES WASSERMAN, (Ranking Member), 106th District; CARSON, 108th; FAHRBACH, 61st; GIEGLER, 138th; KLARIDES, 114th; STONE, 134th; WINKLER, 41st

Committee Administrator: Beverly Henry-Glymph
LCO Attorneys: Joyce Williams Jones and Jo A. Roberts
OLR Researchers: John Kasprak and
Saul Spiegel

Room 3000, LOB
860-240-0560

Top

PUBLIC SAFETY AND SECURITY

SENATORS NEWTON, (Chair), 23rd District; DAILY, (Vice Chair), 33rd.

SENATOR GUGLIELMO, (Ranking Member), 35th District.

REPRESENTATIVES DARGAN, (Chair), 115th District; BOUKUS, (Vice Chair), 22nd; ARESIMOWICZ, 30th; ESPOSITO, 116th; GONZALEZ, 3rd; HEWETT, 39th; MARTINEZ, 128th; MIKUTEL, 45th; ORANGE, 48th; PANARONI, 102nd; REYNOLDS, 42nd; SHAPIRO, 144th.

REPRESENTATIVES STONE, (Ranking Member), 134th District; ADINOLFI, 103rd; BACCIOCHI, 52nd; DELGOBBO, 70th; GREENE, 105th; KALINOWSKI, 100th; RYAN, 141st; WITKOS, 17th.

Clerk: Brendan Moran
LCO Attorney: Karen Tichy
OLR Researchers: Veronica Rose and
James Fazzalaro

Room 3600, LOB
860-240-0570

Top

REGULATION REVIEW

SENATORS HARRIS, (Chair), 5th District; CIOTTO, 9th; STILLMAN, 20th.

SENATORS GUNTHER, (Ranking Member), 21st District; KISSEL, 7th; RORABACK, 30th.

REPRESENTATIVES CURREY, (Ranking Member), 10th District; BACKER, 121st; DAVIS, 117th; LEONE, 148th.

REPRESENTATIVES ROWE (Chair), 123rd District; DELGOBBO, 70th; LABRIOLA, 131st; POWERS, 151st. 

Committee Administrator: Pamela B. Booth
LCO Attorneys: Marcia B. Goodman, Joyce Williams Jones, Sally M. Martin, Louise M. Nadeau, and Larry G. J. Shapiro
OLR Researcher: Mary Janicki

Room 011, Capitol
860-240-0580 

Top

TRANSPORTATION

SENATORS CIOTTO, (Chair), 9th District; FINCH, (Vice Chair), 22nd; COLAPIETRO, 31st; DEFRONZO, 6th; MCDONALD, 27th.

SENATORS MCKINNEY, (Ranking Member), 28th District; NICKERSON, 36th.

REPRESENTATIVES GUERRERA, (Chair), 29th District; MIKUTEL, (Vice Chair), 45th; DAVIS, 117th; DREW, 132nd; FONTANA, 87th; FOX, 146th; JANOWSKI, 56th; JUTILA, 37th; LEONE, 148th; MCCLUSKEY, 20th; MIOLI, 136th; O’CONNOR, 35th; PANARONI, 102nd; PERONE, 137th; SERRA, 33rd

REPRESENTATIVES SCRIBNER, (Ranking Member), 107th District; BIELAWA, 2nd; BOUCHER, 143rd; CARON, 44th; GIBBONS, 150th; HARKINS, 120th; HETHERINGTON, 125th; SAWYER, 55th.

Clerk: Andrew Clark
LCO Attorney: David D. Biklen
OLR Researchers: James Fazzalaro and Janet Kaminski

Room 2300, LOB
860-240-0590

Top

SELECT COMMITTEE ON VETERANS’ AFFAIRS

SENATORS SLOSSBERG (Chair), 14th District; DAILY (Vice Chair), 33rd.

SENATOR FASANO, (Ranking Member), 34th District

REPRESENTATIVES MICHELE, (Chair), 77th District; WILBER, (Vice Chair), 63rd; BOUKUS, 22nd; GRAZIANI, 57th; GUERRERA, 29th; SAYERS, 60th.

REPRESENTATIVES KALINOWSKI, (Ranking Member), 100th District; ADINOLFI, 103rd; BIELAWA, 2nd; SAWYER, 55th.

Clerk: Jeff Alexandar
LCO Attorney: Marcia B. Goodman
OLR Researchers: Veronica Rose and James Fazzalaro

Room 509, Capitol
860-240-8467
| Subject Index | Alphabetical Index | CGA Home Page |
Send mail to jclm@cga.ct.gov with questions or comments about this web site.
Copyright © 1998-2008 Connecticut General Assembly.
All State of Connecticut disclaimers and permissions apply.
Last modified: January 18, 2012
Top